Коли говорять, що людина «заразна», це означає, що вона захворіла і може передати збудника захворювання, «інфекції», іншим, тобто «заразити». Тривалість періоду, протягом якого людина вважається заразною після перших клінічних проявів інфекційної хвороби, залежить від самої хвороби, збудника. Крім того, для багатьох захворювань вже під час інкубаційного періоду, коли людина уже заразилася вірусом, але ще добре почувається і немає жодних зовнішніх симптомів хвороби, збудник може виділятися й передаватися іншим. Щорічно від такої недуги як грип у нашій країні страждає близько 10% співвітчизників. Але основна частина хворих – це діти, підлітки, бо саме навчальні або дошкільні установи, а також різноманітні секції та гуртки є ідеальним місцем для розповсюдження цього вірусу. Вірус грипу поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні зараженої людини. Віруси грипу поділяться на три категорії: A, B і C. Тип А зазвичай є причиною сезонних епідемій. Ці віруси змінюються кожні кілька років, тож людський організм не може розвинути повний імунітет до вірусів типу А. Грип типу B – менш поширена форма захворювання, яка також може стати причиною спалаху грипу кожні три – п’ять років. Грип типу C, викликає менш серйозні симптоми і зустрічається значно рідше. З настанням холодної пори року створюються сприятливі умови для поширення збудників гострих респіраторних вірусних інфекцій, що призводить до зростання рівня захворюваності на ці інфекції.
Для запобігання захворюванню на грип та інші ГРВІ фахівці радять дотримуватися наступних порад. Врегулюйте режим праці та відпочинку, не допускайте надмірних фізичних та психологічних навантажень, виділяйте достатньо часу на сон. Здійснюйте прогулянки на свіжому повітрі, використовуючи для цього парки, сквери чи зону прибудинкових зелених насаджень. Виходячи на вулицю, вдягайтеся відповідно до погоди, уникайте переохолодження, протягів, промокання ніг. Обмежте відвідування заходів із великим скупченням людей (кінотеатри, дискотеки тощо). Також варто обмежити користування громадським транспортом, якщо відстань невелика – краще пройтися. При необхідності користуйтеся марлевою пов’язкою на заняттях, у приміщеннях торгових закладів, громадському транспорті, тощо. Доцільно регулярно проводити вологе прибирання та провітрювання приміщення. Також важливим аспектом у профілактиці гострих респіраторних інфекцій є врегульований режим та раціон харчування: вживайте їжу не менше 3-х разів на добу з обов’язковою першою стравою під час обіду, кожен день споживайте фрукти, а також свіжі салати із сирої капусти, моркви, буряка, заправлені зеленню, часником, цибулею, віддайте перевагу напоям із ягід, а саме чаям та відварам із сушених, заморожених чи перетертих з цукром калини, ожини, смородини, суниці. Проте, найбільш ефективним засобом профілактики грипу є вакцинація, яка проводиться за 2-3 тижні до епідемії.
Правила профілактики:
Потрібно утеплятися
У холодну пору року на голові потрібно носити шапочку, а на руках рукавички, на шиї – шарф. Під пальто або куртку треба надягати светр. Тонкі колготки і короткі курточки нехай чекають свого часу в шафі – до самої весни. Прослідкуйте, щоб ваш одяг був і теплий, і сухий. Справа в тому, що волога тканина наділена здатністю витягувати тепло з тіла більше будь-якого морозу. Тримайте ноги в теплі, не ходіть з мокрими ногами. Намагайтеся на роботі тримати змінне взуття і запасні шкарпетки. Коли трапилося промокнути і замерзнути, переодягніться в сухе, але перед відчуттям тепла промасажуйте ступні ніг.
Замерзли – зігрійтеся
Коли ввечері додому доводиться повернутися змерзлим і голодним , в першу чергу, варто зайнятися тілом. Прийміть гарячу ванну або душ, зігрійте ноги. Потім треба розтерти себе махровим жорстким рушником, надягніть вовняні шкарпетки. Почати вечерю треба зі склянки гарячого молока з дрібкою соди і медом.
Вітамінізуйте себе Потрібно привчити себе до систематичного споживання вітаміну С, який допомагає виробляти в організмі інтерферон, здатний вбивати віруси і мобілізувати лімфоцити боротися із застудою. Вітамін С можна знайти в лимонах, квашеній капусті, апельсинах, шипшині. Можна також випити таблетований вітамін. Включіть у свій раціон кисломолочні продукти – ряжанку, кефір, йогурт.
Потрібно висипатися.
У разі дефіциту сну імунітет стає слабшим, бо клітини не встигають відновитися. Отже, немає можливості дати адекватну відповідь на атакуючу інфекцію. Висновок на поверхні: намагайтеся більше спати, хоча б сім годин на добу. Важливо, по можливості не нервувати, особливо, по дрібницях. Стрес здатний відкрити дорогу хворобам.
Вакцинація.
Усім відомо, що хворобу легше попередити, аніж лікувати. Одним з найбільш ефективних засобів профілактики грипу є вакцинація. Щеплення проти грипу необхідно роботи всім особам. Варто також щепити осіб із захворюваннями серця, легень, нирок, імунної системи, цукровим діабетом.
Щеплення проти грипу необхідно робити щорічно тому, що вірус, який викликає захворювання може змінюватись кожний рік, а вакцина захищає людину тільки протягом певного періоду. Найбільш доцільно щеплюватись восени.
Ретельно й часто мийте руки . Завжди носіть із собою гель для миття рук на спиртовій основі – він виручить у ситуаціях, коли вода і мило відсутні. Риновіруси «живуть» на дверних ручках, поручнях, трубках телефонів до 3 годин!
Тримайте будинок та речі у чистоті. Щоденне вологе прибирання повинна стати такою ж звичкою, як регулярне чищення зубів. Якщо в сім’ї є хворий, зусилля по наведенню чистоти потрібно потроїти.
Боріться з смутком і дратівливістю.
Ні в якому разі не займайтесь самолікуванням, особливо при ускладненнях! Правильно встановити діагноз, призначити лікування, своєчасно виявити ускладнення може лише лікар.
Дотримання цих елементарних правил суттєво підвищує шанси уникнути небезпечного захворювання та здатне зберегти не тільки здоров’я , але і життя не тільки Вам, а й і людям, які Вас оточують. Тож будьте здоровими!
М.Б. Лизуник, страховий експерт з охорони праці Бучацького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області