На сьогодні в Україні першочерговим завданням діяльності щодо захисту прав та допомоги дітям є створення умов для збереження сім’ї для дитини. Однією із форм вирішення цієї проблеми є створення патронатних сімей.

Патронат над дитиною (сімейний патронат) – це професійна комплексна послуга, що передбачає: тимчасовий догляд, виховання та реабілітацію дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, батьками складних життєвих обставин (насильство, бездоглядність, загроза життю і здоров’ю, проблеми з житлом, хвороба батьків або їх ув’язнення тощо). Сім’я патронатного вихователя – це сім’я, в якій за згоди всіх її членів повнолітня особа, яка пройшла спеціальний курс підготовки, виконує обов’язки патронатного вихователя на професійній основі.

В патронатні сім’ї можуть влаштовуватись:

• новонароджені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі;

• підкинуті, знайдені діти; • безпритульні діти;

• діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;

• діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;

• діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, безвісно відсутні;

• діти, переміщені із тимчасово окупованої території, або району проведення бойових дій в зоні АТО;

• інші діти, які за різних обставин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них. Патронатним вихователем може бути:

• Повнолітня особа, яка є громадянином України;

• Має позитивний досвід виховання дітей;

• Має житло (власне, орендоване);

• Не має судимості;

• Стан здоров’я дозволяє забезпечувати догляд та виховання дітей;

• Має добровільного помічника серед членів родини;

Кандидат разом з помічником пройшли навчання за спеціальною програмою підготовки. Уклав/ла договір про надання послуг з патронату з відповідним органом опіки. Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.

Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті 212 Сімейного кодексу України, а також особи, чиї діти були засуджені, перебувають/перебували у конфлікті із законом. Тривалість послуги. Термін перебування під патронатом визначається потребами дитини та залежить від складності життєвих обставин, які спричинили її влаштування, але не має перевищувати 3 місяці. В окремих випадках є потреба в подовженні термінів, але загальний термін перебування не повинен перевищувати 6 місяців. Фінансування послуги з патронату. За надання послуги патронатний вихователь щомісяця отримує:

Грошове забезпечення в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб (з грудня 2020 року 2270,00 грн. х 5 = 11 350,00 грн.);

Соціальну допомогу на утримання та виховання дитини в розмірі 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю – 3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць (з липня 2021 року діти віком до 6 років 2013,00 грн. х 2,5 = 5032,5 грн.; діти віком від 6 до 18 років 2510,00 х 2,5 = 6275 грн.). Соціальна допомога виплачується на кожну влаштовану в сім’ю патронатного вихователя дитину.

При влаштування 2-х і більше дітей, віком до 1 року, неповнолітньої вагітної, дитини з ВІЛ, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50% ;

Сплату єдиного внеску за загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

Більш детальну інформацію про патронат можна отримати в службі у справах дітей Бучацької міської ради за адресою м. Бучач, майдан Волі, 1, контактний телефон 2-21-61.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь